Sectional Titles

34
Paulsboro

33
Phillipsburg

24
High Point

22
Camden Catholic
Roselle Park

19
Kittatinny

17
Hunterdon Central

16
Bergen Catholic

15
Voorhees

14

Brick Memorial
Delaware Valley

13
Highland
North Hunterdon

12
Delsea
Paul VI-Haddonfield

11
Bound Brook
South Plainfield

10

Southern Regional

9
St. Augustine Prep

8
Bishop Eustace
Emerson
Hanover Park
Pope John XXIII
St. Joe's Montvale

7
Brearley
DePaul Catholic
Fair Lawn
Jefferson
Kingsway
Randolph
St. Benedict's

6
Absegami

Hasbrouck Heights
Jackson Memorial
Ocean Township
Paramus

St. Mary's-Rutherford
South River

5
Buena
Caldwell

Long Branch
Pascack Hills
Pequannock
Roxbury
Seton Hall Prep
Warren Hills
West Essex

4
Belvidere
Hackensack
Lenape Valley
Manville
New Providence
Pennsville
Timber Creek

3
Bernards
Brick Twp
CBA
Clifton
Lenape
Manalapan
North Bergen
Palisades Park
Parsippany
Passaic Valley
Rahway
St. James
St. Joe's-Hammonton
Somerville
Wallkill Valley
Washington Twp
West Milford

2
Berkeley Heights
Bishop Ahr

Central Regional
Collingswood
Cranford
Cresskill
Delran
Don Bosco Prep
Eastern
Elmwood Park
Essex Catholic
Garfield
Glen Rock
Hackettstown
Haddon Twp
Holy Cross
Hudson Catholic
Middlesex
Newton
North Warren
Oakcrest
Old Bridge
Overbrook
Raritan
River Dell
St. John Vianney
St. Peter's Prep
Sparta
Sterling
Vernon
Waldwick
West Deptford
Westfield
Westwood

1
Bayley-Ellard
Becton
Bergenfield
Bloomfield
Boonton
Bridgewater West
Cedar Ridge
Clearview
Columbia
Delbarton
Dover
Dwight-Englewood
East Brunswick
Egg Harbor
Fort Lee
Hamilton North
Hammonton
Hawthorne
Hopatcong
Howell
JP Stevens
Keyport
Livingston
Lower Cape May
Madison Central
Middletown North
Millburn
Montville
Morris Hills
Morris Knolls
Mount Olive
Newark Academy
Northern Highlands
Passaic Tech
Pemberton
Penns Grove
Pingry
Point Pleasant Boro
Ridge
Robbinsville
Saddle Brook
Sayreville
Toms River North
Toms River South
Vineland
Wall
Wayne Valley
West Morris
West Orange
Whippany Park


NJSIAA State Sectional Champions


Group 4
Year   North 1
  North 2
  Central
 South
1980  Hackensack
 Westfield  Hunterdon Central  Pemberton
1981  Passaic Valley  West Essex  Hunterdon Central  Highland
1982  Paramus  West Essex  Hunterdon Central  Highland
1983  North Bergen  Roxbury  Hunterdon Central  Highland
1984  Clifton  West Essex  Hunterdon Central  Highland
1985  Paramus  Phillipsburg  East Brunswick
 Highland
1986  Clifton  Phillipsburg  Manalapan  Lenape
1987  Fair Lawn  Phillipsburg  Hunterdon Central  Lenape
1988  Fair Lawn  Phillipsburg  Hunterdon Central  Vineland
1989  Fair Lawn  Columbia  Hunterdon Central  Lenape
1990  Fair Lawn  Westfield  Madison Central
 Toms River North
1991  North Bergen
 Randolph  Manalapan  Highland
1992  Fair Lawn  Randolph  Manalapan  Highland
1993  North Bergen  Randolph  Hunterdon Central  Highland
1994  Passaic Tech  Randolph  Hunterdon Central  Highland
1995  Vernon  Randolph  Hunterdon Central  Highland
1996  West Milford  Roxbury  Middletown North
 Highland
1997  West Milford  Phillipsburg  Hunterdon Central  Southern Regional
1998  Paramus  Phillipsburg  Hunterdon Central  Washington Twp.
1999  Paramus  Phillipsburg  Hunterdon Central  Absegami
2000  Fair Lawn  Phillipsburg  Hunterdon Central  Washington Twp.
2001  Fair Lawn  Phillipsburg  Old Bridge  Absegami
2002  Vernon  Phillipsburg  Old Bridge  Absegami
2003  West Milford  Livingston  Hunterdon Central  Absegami
2004  Randolph  J.P. Stevens  Jackson Memorial
 Absegami
2005  Randolph  Phillipsburg  Jackson Memorial
 Southern Regional
2006  Morris Knolls  Phillipsburg  Jackson Memorial
 Southern Regional
2007  Bloomfield  Phillipsburg  Jackson Memorial
 Southern Regional
2008
 Randolph
 Phillipsburg
 Brick Memorial
 Southern Regional
2009
 Randolph
 North Hunterdon
 Brick Memorial
 Southern Regional
2010
 Phillipsburg
 Hunterdon Central
 Jackson Memorial
 Washington Twp
2011
 Phillipsburg
 Hunterdon Central
 Jackson Memorial
 Southern Regional
2012
 West Orange
 Phillipsburg
 Brick Memorial
 Southern Regional
2013
 Hackensack
 Hunterdon Central
 Brick Memorial
 Southern Regional
2014
 Clifton
 Phillipsburg
 Howell
 Southern Regional
        
                                  
                                     
                                       
                                      

Group 3
Year  North 1
 North 2
 Central
 South
1980  Pascack Hills  Phillipsburg  North Hunterdon  Overbrook
1981  Pascack Hills  Phillipsburg  Bridgewater West  Overbrook
1982  Pascack Hills  Phillipsburg  North Hunterdon  Lower Cape May
1983  Bergenfield  Phillipsburg  Voorhees  Eastern
1984  Pascack Hills  Phillipsburg  North Hunterdon  Brick Memorial
1985  River Dell  Cranford  Voorhees  Eastern
1986  High Point  Cranford  Voorhees  Brick Memorial
1987  High Point  Morris Hills  Voorhees  Highland
1988  High Point  West Morris  Voorhees  Brick Memorial
1989  High Point  Phillipsburg  Voorhees  Brick Memorial
1990  High Point  Warren Hills  Cedar Ridge  Highland
1991  High Point  Phillipsburg  Voorhees  Brick Memorial
1992  High Point
 Phillipsburg  Hamilton North
 Oakcrest
1993  Paramus  Phillipsburg  North Hunterdon  Oakcrest
1994  High Point  Phillipsburg  North Hunterdon  Brick Memorial
1995  High Point  Phillipsburg  North Hunterdon  Brick Memorial
1996  High Point  Phillipsburg  North Hunterdon  Brick Memorial
1997  High Point  Warren Hills  North Hunterdon  Absegami
1998  Lenape Valley  Warren Hills  South Plainfield  Brick Memorial
1999  Lenape Valley  Parsippany  North Hunterdon  Brick Memorial
2000  Sparta  Parsippany  North Hunterdon  West Deptford
2001  High Point  Rahway  South Plainfield  Egg Harbor
2002  High Point  Mount Olive  North Hunterdon  Delsea
2003  High Point  Phillipsburg  North Hunterdon  Kingsway
2004  Roxbury  Phillipsburg  Ocean Township
 Kingsway
2005  High Point  South Plainfield  Ocean Township
 Central Regional
2006  High Point  South Plainfield  Ocean Township
 Central Regional
2007  High Point  Warren Hills
 Ocean Township
 Kingsway
2008
 High Point
 Sayreville
 Ocean Township
 Timber Creek
2009
 Montville
 Phillipsburg
 Brick Township
 Hammonton
2010
 High Point
 Passaic Valley
 South Plainfield
 Timber Creek
2011
 High Point
 Roxbury
 South Plainfield
 Timber Creek
2012
 Paramus
 South Plainfield
 Ocean Township
 Timber Creek
2013
 Northern Highlands
 South Plainfield
 Brick Township
 Toms River South
2014
 Wayne Valley
 Roxbury
 Brick Township
 Clearview
        
                                         
                                     
                                   
                                      

Group 2
Year  North 1
  North 2
  Central
  South
1980  Fort Lee  Berkeley Heights  Voorhees  Haddon Twp.
1981  Saddle Brook  Berkeley Heights  Voorhees  Penns Grove
1982  Elmwood Park  Warren Hills  Voorhees  Pennsville
1983  Sparta  Caldwell  Delaware Valley  Pennsville
1984  High Point  Pequannock  Delaware Valley  Delsea
1985  Lenape Valley  Caldwell  Delaware Valley  Delsea
1986  Elmwood Park  Caldwell  Ridge  Delran
1987  Wallkill Valley  Millburn  Delaware Valley  Haddon Twp
1988  Wallkill Valley  Dover    
 Delaware Valley  Pennsville
1989  Wallkill Valley  Rahway  Delaware Valley  Delsea
1990  Garfield  Caldwell  Delaware Valley  Delsea
1991  Kittatinny  Jefferson  Somerville  Delsea
1992  Garfield  Jefferson  Somerville  Delran
1993  Kittatinny  Jefferson  Delaware Valley  Pennsville
1994  Kittatinny  Jefferson  Delaware Valley  Buena
1995  Kittatinny  Jefferson  Voorhees  Buena
1996  Kittatinny  Jefferson  Voorhees  West Deptford
1997  Hopatcong  Hanover Park  South Plainfield  Kingsway
1998  Kittatinny  Hanover Park  Voorhees  Kingsway
1999  Pascack Hills  Rahway  Delaware Valley  Sterling
2000  Kittatinny  Jefferson  South Plainfield  Sterling
2001  Kittatinny  Pequannock  Delaware Valley  Kingsway
2002  Kittatinny  Hanover Park  Delaware Valley  Kingsway
2003  Kittatinny  Pequannock  Somerville  Buena
2004  Kittatinny  Voorhees  Raritan  Buena
2005  Kittatinny  Passaic Valley  Delaware Valley  Buena
2006  Kittatinny  Hackettstown  Delaware Valley  Collingswood
2007  Kittatinny  Hackettstown  South Plainfield
 Pt. Pleasant Boro
2008
 River Dell
 Brearley
 Long Branch
 Delsea
2009
 Parsippany
 Brealrey
 Long Branch
 Delsea
2010
 West Essex
 Brearley
 Long Branch
 West Deptford
2011
 West Essex
 Brearley
 Long Branch
 Delsea
2012
 High Point
 Brearley
 Raritan
 Delsea
2013
 High Point
 Voorhees
 Long Branch
 Delsea
2014
 High Point
 Hanover Park
 Wall
 Delsea
        
                                    
                                     
                                       
                                      

Group 1
Year  North 1
 North 2
 Central
 South
1980  Emerson  Roselle Park  Bound Brook  Paulsboro
1981  Palisades Park  Roselle Park  Bound Brook  Paulsboro
1982  Palisades Park  Roselle Park
 Manville  Paulsboro
1983  Emerson  New Providence  Keyport  Paulsboro
1984  Emerson  Roselle Park  Bound Brook  Paulsboro
1985  Emerson  Roselle Park  Middlesex  Paulsboro
1986  Emerson  Roselle Park  Middlesex  Paulsboro
1987  Emerson  Roselle Park  Bernards  Paulsboro
1988  Waldwick  Roselle Park  South River  Paulsboro
1989  Hasbrouck Heights  Roselle Park  Bernards  Paulsboro
1990  Hasbrouck Heights  Roselle Park  Bernards  Paulsboro
1991  Palisades Park  Roselle Park  South River  Paulsboro
1992  Waldwick  New Providence  Manville  Paulsboro
1993  Hasbrouck Heights  Roselle Park  Manville  Paulsboro
1994  Hawthorne  New Providence  Manville  Paulsboro
1995  Hasbrouck Heights  Pequannock  South River  Paulsboro
1996  Becton  Belvidere  South River  Paulsboro
1997  Cresskill  Roselle Park  South River  Paulsboro
1998  Cresskill  Roselle Park  Bound Brook  Paulsboro
1999  Glen Rock  Belvidere  Bound Brook  Paulsboro
2000  Glen Rock  Belvidere  Bound Brook  Paulsboro
2001  Emerson  Belvidere  Bound Brook  Paulsboro
2002  Westwood  Roselle Park  South River  Paulsboro
2003  Emerson  Roselle Park  Bound Brook  Paulsboro
2004  Boonton  Hanover Park  Roselle Park  Paulsboro
2005  Pequannock  Hanover Park  New Providence  Paulsboro
2006  North Warren  Hasbrouck Heights  Brearley  Paulsboro
2007  North Warren  Hasbrouck Heights  Brearley  Paulsboro
2008
 Kittatinny
 Whippany Park
 Roselle Park
 Collingswood
2009
 Newton
 Lenape Valley
 Roselle Park
 Paulsboro
2010
 Newton
 Roselle Park
 Robbinsville
 Paulsboro
2011
 Kittatinny
 Caldwell
 Roselle Park
 Paulsboro
2012
 Kittatinny
 Hanover Park
 Bound Brook
 Paulsboro
2013
 Kittatinny
 Hanover Park
 Bound Brook
 Paulsboro
2014
 Kittatinny
 Roselle Park
 Bound Brook
 Paulsboro
        
                                  
                                        
                                  
                                

Non-Public A
Year  North
 South
1980  DePaul  Camden Catholic
1981  Seton Hall Prep  Paul VI-Haddonfield
1982  Seton Hall Prep  Paul VI-Haddonfield
1983  Seton Hall Prep  Paul VI-Haddonfield
1984  Essex Catholic  Paul VI-Haddonfield
1985  Essex Catholic  Paul VI-Haddonfield
1986  St. Joe's-Montvale  Paul VI-Haddonfield
1987  Seton Hall Prep  Paul VI-Haddonfield
1988  St. Joe's-Montvale  Paul VI-Haddonfield
1989  Seton Hall Prep  Paul VI-Haddonfield
1990  Bergen Catholic  Paul VI-Haddonfield
1991  Bergen Catholic  Paul VI-Haddonfield
1992  Bergen Catholic  Paul VI-Haddonfield
1993  St. Joe's-Montvale  Holy Cross
1994  Bergen Catholic  Camden Catholic
1995  Bergen Catholic  Camden Catholic
1996  Bergen Catholic  Camden Catholic
1997  St. Joe's-Montvale  Camden Catholic
1998  St. Joe's-Montvale  Camden Catholic
1999  St. Joe's-Montvale  Camden Catholic
2000  St. Peter's Prep  Camden Catholic
2001  St. Peter's Prep  Camden Catholic
2002  Bergen Catholic  CBA
2003  Bergen Catholic  Camden Catholic
2004  Bergen Catholic  Camden Catholic
2005  Bergen Catholic  Camden Catholic
2006  Bergen Catholic  Camden Catholic
2007  Don Bosco Prep
 Camden Catholic
2008
 Bergen Catholic
 Camden Catholic
2009
 Bergen Catholic
 Camden Catholic
2010
 Don Bosco Prep
 St. Augustine Prep
2011
 Delbarton
 Bishop Ahr
2012
 Bergen Catholic
 CBA
2013
 Bergen Catholic
 CBA
2014
 Bergen Catholic
 St. Augustine Prep
        
                                          
                                        

Non-Public B
Year  North
 South
1980  Pope John XXIII/St Benedicts
 Bishop Eustace
1981  Pope John XXIII  Bishop Eustace
1982  Pope John XXIII  Bishop Eustace
1983  Pope John XXIII  St. Augustine Prep
1984  St. Benedict's  St. Augustine Prep
1985  St. Benedict's  St. Augustine Prep
1986  Pope John XXIII  St. Augustine Prep
1987  St. Benedict's  Bishop Eustace
1988  Pope John XXIII  Bishop Eustace
1989  St. Benedict's  St. James
1990  St. Benedict's  St. James
1991  St. Benedict's  St. Joe's-Montvale
1992  Pope John XXIII  St. James
1993  DePaul  Bishop Eustace
1994  Pope John XXIII  None
1995  Bayley-Ellard  St. John Vianney
1996  St. Joe's-Montvale  St. John Vianney
1997  Newark Academy  St. Joe's-Hammonton
1998  Pingry  St. Joe's-Hammonton
1999  Dwight-Englewood  None
2000  None  None
2001  None  St. Augustine Prep
2002  St. Mary's-Rutherford  Camden Catholic
2003  St. Mary's-Rutherford  St. Augustine Prep
2004  St. Mary's-Rutherford  St. Augustine Prep
2005  St. Mary's-Rutherford  Holy Cross
2006  St. Mary's-Rutherford  St. Joe's-Hammonton
2007  St. Mary's-Rutherford  Bishop Ahr
2008
 Hudson Catholic
 Bishop Eustace
2009
 Hudson Catholic
 Bishop Eustace
2010
 DePaul Catholic
 Camden Catholic
2011
 DePaul Catholic
 Camden Catholic
2012
 DePaul Catholic
 Camden Catholic
2013
 DePaul Catholic
 Camden Catholic
2014
 DePaul Catholic
 Camden Catholic
        
                                           
                                             

Google

NJSIAA New Jersey Wrestling - State Sectional Wrestling Champions - Shore Conference Wrestling
Shore Conference Wrestling